درباره ما

شرکت متن‌باز سامان (مرکز توسعه‌ی نرم‌افزارهای باز سامان) در سال ۱۳۸۸ با هدف تولید و توسعه‌ی نرم‌افزارهای متن‌باز (open source) و سفارشی‌سازی این محصولات با توجه به نیاز سازمان‌ها/دانشگاه‌ها/شرکت‌های مختلف تأسیس شد.
تیم فنی شرکت، دارای سابقه‌ی طولانی در طراحی و سفارشی‌سازی نرم‌افزارهای متن‌باز به‌خصوص در زمینه‌ی شبکه، سیستم‌های امنیتی و برنامه‌های تحت شبکه هستند و به همین دلیل،‌ خدمات ارایه شده به بهترین شکل ممکن و با پشتیبانی قابل اعتماد ارایه می‌دهند.
در طی سال‌های اخیر شرکت متن باز سامان نرم‌افزارهای زیادی را بر پایه سامانه‌های متن باز و یا از صفر (from scratch) تولید نموده است. پروژه‌های انجام شده اکثرا برای سازمانها و یا دانشگاه‌های بزرگ و مهم کشور بوده است. در طی این سالها به جز خدماتی که در حوزه‌های مشاوره، مهاجرت و سرویس‌های تحت شبکه بر پایه بستر سیستم‌عامل لینوکس به مشتریان گرامی داده شده است، محصولات زیر نیز تولید شده است:

 • سرویس پست الکترونیک، وبمیل پیشرفته، سرویس فهرست پستی (Mailing list)

 • سامانه ضبط مکالمات برای پروتکلهای SIP و SCCP با امکان گسترش و همگا‌م‌سازی مرکزی در نقاط نامحدود

 • سرویسهای پیشرفته ثبت (اخذ) و  احراز هویت مرکزی (سازمانی/دانشگاهی)، پروفایل کاربری، انتقال ایمیل (پست الکترونیکی)

 • سامانه و زیرساخت Single-Sign-On (یکبار ورود از درگاه مرکزی) و پنل پیشرفته مدیریت سرویس SSO

 • سامانه ارتباطات یکپارچه ابری شامل زیرسامانه‌های ایمیل (پست الکترونیک)، تقویم جلسات، وظایف، یادداشت، اطلاعات تماس (Contact)، کیف اسناد (File Drive) تحت بستر ابری و با قابلیت همگام‌سازی از روی تلفن همراه

 • سیستم عامل لینوکس کوچک (Thin Client) برای اتصال به زیرساخت VDI و یا استفاده‌های دیگر کاربران

 • سامانه مدیریت درخواست‌ها (HelpDesk) برای ارائه پشتیبانی به کاربران داخل سازمان و یا مشتریان بیرونی

 • سامانه LAN Accounting (حسابرسی کاربران اینترنت) شامل زیر‌ سامانه‌های Radius, پنل مدیریت، HotSpot، Cache Server و پروفایل کاربران

در تمام این سالها سعی کرده‌ایم به کیفیت و امکانات محصولات خود با اعمال نظرات مشتریان محترم، بها بدهیم و نفع مشتریان را منفعت خود قلمداد کنیم.

خدمات ما

فروش محصولات بدون ایجاد زیرساخت مناسب در سیستم‌عامل و ارائه امکانات گسترش‌پذیری  و پایداری مفهومی ندارد. هر محصول بسته به وسعت و نیاز سازمان مستلزم استقرار بر روی زیرساخت‌های مشخصی هست که بهتر است دانش آن در توسعه‌دهنده محصول وجود داشته باشد تا باعث رضایت بیشتری از سمت مشتری شود.
همچنین تجربه ثابت کرده است که نیاز سازمانهای دولتی/دانشگاهی/مراکز داده و بعضا شرکت‌های خصوصی به زیرساخت‌های مبتنی بر سیستم‌عامل لینوکس (شامل زیرساخت‌های مجازی، ابری و سرویس‌های مقیاس‌پذیر با قابلیت پایداری) در سالهای اخیر به شدت فزونی یافته است و با توجه به اینکه عدم تجربه کافی می‌تواند باعث مشکلاتی در راه پایداری این سرویس‌ها شود، لذا شرکت با توجه به اینکه سالهای متمادی را ارائه چنین سرویسهای تخصص و تجربه کافی را دارد، برای مشتریان زیادی اقدام به طراحی، نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی سرویس‌های بر پایه سیستم‌عامل لینوکس نموده است. در مواردی نیز بسته به نیاز مشتری سرورهای ویندوز به سرورهای لینوکس مهاجرت داده شده است. در زیر خدمات اصلی و مهم شرکت در این زمینه عنوان شده است:

 • تولید سیستم‌عامل سفارشی لینوکس بر روی معماری‌های مختلف Intel, ARM و غیره

 • زیرساخت مجازی سازی متن‌باز (Ovirt)

 • پنل پیشرفت مدیریت و مانیتورینگ (پایش) سرویس‌های لینوکس و دایرکتوری سرویس OpenLDAP

 • طراحی، نصب،‌راه‌اندازی و پشتیبانی زیرساخت‌های ابری PaaS (Platform as a Service) و IaaS (Infrastructure as a Service)

 • سرویس‌های Clustering و LoadBalancing برای سرویس‌های مشتریان جهت اطمینان از پایداری و مقیاس‌پذیری سرویس

 • مهاجرت از سرورهای ویندزو به سرور‌های لینوکس (سرویسهایی مانند اکتیودایرکتوری، DNS، DHCP، Time Server و ...)

 • ارائه سرویس‌های DevOps بسته به نیاز مشتری و بر اساس مرکز داده و فرآیندهای سرویس‌دهنده‌های مشتری

 • طراحی، نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی سرویس‌های مبتنی بر شبکه تحت سیستم‌عامل لینوکس (مانند DHCP, DNS, NTP, Web Server, CacheServer, NFs,Samba, Email, LogServer, Radius, احراز هویت مرکزی سرورها)

در تمام این سالها سعی کرده‌ایم پیچیده‌ترین سرویس‌ها را با ضریب اطمینان و پایداری بالا در سازمانها پیاده‌سازی کنیم و اثبات کنیم که ارائه سرویس‌های پایدار و گسترش‌پذیر قابل دستیابی هست.

چشم‌انداز

چشم‌انداز ما تولید یکپارچه‌ترین محصولات سازمانی/دانشگاهی/عمومی هست که با نظر و سفارش مشتریان و عموما بر پایه نرم‌افزارهای متن باز پایه‌گذاری خواهد شد. اندیشه و دیدگاه مشتری مهمترین مبنای تولید نرم‌افزارهای بوده و خواهد بود و در این راه تمام اهتمام خود را به کار خواهیم بست.

در تمام این سالها سعی کرده‌ایم به کیفیت و امکانات محصولات خود با اعمال نظرات مشتریان محترم، بها بدهیم و نفع مشتریان را منفعت خود قلمداد کنیم.